ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

وسعت و شکل: سهم مساحت شهر بندر انزلی طبق آمار سال 1385 از مساحت کل شهرستان در حدود 58/30 کیلومتر مربع (مهندسین مشاور تأثیر جهان پارس، 1388) و با تراکم نسبی 43/22 نفر بوده می باشد. شهر بندر انزلی دارای بافتی خطی می باشد که حول محور ارتباطی رشت– آستارا در طولی معادل 15 کیلومتر و با عرض متوسط 5/2 کیلومتر بر روی سطح زمین گسترش یافته می باشد.

1-1-1: زمین شناسی

سازندهای تشکیل دهنده زمین‌شناسی شهر بندر انزلی به صورت زیر می‌باشد:

نهشته‌های دلتایی تفکیک نشده که به صورت پراکنده شرق و جنوب شرق و همچنین بصورت نواری از مرکز به سمت غرب و در بالای مرداب انزلی پیدا نمود می گردد.

نهشته‌های دریایی که بیشترین سطح شهرستان انزلی را در بر می‌گیرد.

نهشته‌های آبرفتی و دشت سیلابی که در شرق و جنوب شرق و شمال غرب شهرستان بصورت پراکنده و در وسعت بسیار کمی قرار دارند در این اراضی فقط شمال غرب روستای رودپشت دیده می گردد.

در جنوب شهرستان بندر انزلی کولاب‌های قدیمی‌تر نظاره می گردد که مساحت زیادی را در برگرفته و در همجوار با تالاب انزلی می‌باشد. در این مناطق روستای خاصی وجود ندارد.

نهشته‌های ساحلی و ماسه بادی از شمال شرق بصورت نواری بطرف شمال غرب شهرستان را در برگرفته که مناطقی همچون جفرود پایین و گلشن و قسمت شمال شهر انزلی در این محدوده قرار گرفته می باشد.

نهشته‌های ساحلی کهن که در جنوب و جنوب غرب شهرستان بصورت نوار بسیار باریکی پوشیده شده و دارای وسعت بسیار ناچیزی در شهرستان می‌باشد. و روستاهای اشترکان و آبکنار در این محدوده دیده می گردد.

نهشته‌های کولابی و آواری ارگانیکی که می‌توان گفت وسعت بسیاری از شهرستان انزلی را در برگرفته و از شمال و جنوب شرق و جنوب و جنوب غرب شهرستان دیده می گردد که مناطقی زیرا گرکان و سیاه خاله سر در این محدوده قرار دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه