ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1:   منابع آب

کل توان آبی شهرستان بندر انزلی ناشی از؛ اندازه بارندگی سالانه، اندازه آبدهی سالانۀ رودخانه‌های جاری در آن و حجم آب‌های زیر زمینی در شهرستان می باشد که استحصال، ذخیره‌سازی و در نهایت مصرف بهینه این آب‌ها در امر کشاورزی، صنعت و تأمین آب آشامیدنی سالم برای مردم این دیار بسیار مهم می باشد. جدول شماره 3-3 بیانگر توان آبی شهرستان بندر انزلی در سال 1385 می باشد.

بدیهی می باشد که جهت بهره گیری از توان آبی شهرستان آغاز بایستی آن‌را با بهره گیری از سدهای موجود (مخزنی) و استخرها و آب بندان‌ها ذخیره نمود و سپس جهت مصرف در اختیار بخش‌های زیربط قرار دارد. تأثیر سدهای انحرافی، انحراف آب حاصل از سدهای مخزنی یا سایر منابع آبی می باشد و تعداد آنها در سطح استان محدود (کلاً 5 سد مخزنی) می‌باشد. شهرستان بندر انزلی فاقد سد انحرافی می باشد (سیمای اقتصادی اجتماعی، 1377، ص102). از کل ذخایر آبی شهرستان، مقدار 8/62 میلیون مترمکعب آن به مصارف کشاورزی، صنعت و شُرب می‌رسد(سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، 1386). جایگاه مکانی شهرستان بندر انزلی در جلگه گیلان سبب شده تا از توان آبی مناسبی برخوردارباشد. بعنوان مثال تالاب بندر انزلی از عمده‌ترین منابع آب سطحی در شهرستان مورد مطالعه به‌شمار می‌رود که در اختلاط با آب دریا و آب‌های شیرین رودخانه‌های متعدد که به آن وارد می شوند تشکیل شده می باشد. و طبیعتاً بخشی که مرز بین دریا و تالاب می‌باشد دارای آب شورتر و بخش‌های داخلی و جنوبی تقریباً دارای آب شیرین‌تر می‌باشد. رودخانه‌های شهرستان بندر انزلی شامل رودخانه‌هایی هستند که به این تالاب سرریز می شوند. تعداد این رودها حدوداً 34 رودخانه کوچک و بزرگ بوده که بعضی از آنها عبارتند از چاف رود، بهمبر،نَرگستان، مرغک،خالکائی، پلنگ آور،ماسوله رودخان، پسیخان، ترغه‌رودبار،گاز‌رودبار،هندخاله و پیربازار. رودخانه‌های کوچکی هم با نام‌های پاشا روگا، نهنگ روگا، راسته خاله روگا، سوسر روگا در محدوده داخلی شهرستان جریان دارند. غیر از سفیدرود (شاخه فرعی) تمامی رودخانه‌هایی که به این تالاب سرریز می شوند از ارتفاعات جنوبی استان گیلان یعنی دامنه‌های شمالی رشته‌ کوه‌های البرز سرچشمه می‌گیرند(شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان گیلان، 1385).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه