عنوان کامل پایان نامه :

 ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: تجمیع در مقیاس خرد (چند پلاک)

 این نوع از تجمیع زمین معمولاً در شهرهای بزرگ کشور به صورت ضوابط تشویقی از طرف شهرداری­ها و ادارات ثبت و … تعریف می­گردد. هدف از این برنامه یکی شدن قطعات کوچک زمین در بافت­های شهری و بخصوص بافت­های مسئله­دار برای بهبود و بهره گیری مناسب تر از فضای قطعات زمین و ترقیب مالکان برای بازسازی می باشد.

1-1-2: تجمیع متوسط (تجمیع چند بخش از بلوک و یا دو بلوک)

 این مقیاس از تجمیع زمین حد فاصلی بین مقیاس خرد و کلان می باشد و معمولاً بدست سرمایه­گذاران خصوصی و یا نهادهای نیمه دولتی همانند شهرداری­ها انجام می­گردد.

1-1-3: تجمیع کلان (در مقیاس بیش از دو سه بلوک)

 از آن جا که مقیاس عملکرد این برنامه­ها بزرگ می باشد لذا به گونه معمول توسط خود مالکان زمین و یا بخش خصوصی (مقصود سازندگان عادی ساختمان­ها که عملکرد آن­ها به صورت خرید املاک و سپس تخریب و ساختمان­سازی می باشد) انجام نمی­گردد. این روش توسط شرکت­های بزرگ ساختمانی و انبوه­سازان مسکن در ایران تحت نظارت نهادهای دولتی انجام می­گردد. متولی اصلی این برنامه در کشور شرکت عمران و بهسازی شهری وابسته به وزارت مسکن و شهرسازی(راه و شهرسازی) می باشد. آغاز با بهره گیری از نظرات کارشناسی و یا مطالعات مهندسین مشاور، محدوده بافت­های فرسوده در شهرهای مختلف تعیین و تصویب می­گردد. سپس شرکت­های ساختمانی، زیر نظر وزارت مسکن (شرکت عمران و بهسازی شهری) این بافت­ها را بازسازی می­کنند.آغاز این شرکت­ها پس از طراحی سایت مورد نظر برای تملک اراضی، با مالکان مذاکره کرده و مالکان در صورت تمایل می­توانند پس از اتمام طرح، واحد معوض دریافت کنند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه