ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: خاک‌ شناسی

شن‌های ساحلی که در نوار شمالی منطقه و در کناره دریای خزر قرار گرفته‌اند بخشی از جلگه گیلان می باشد که در این شهرستان در مناطق نزدیک به دریا فاقد پوشش گیاهی بوده و قابلیت زراعی ندارند (نقشه . در حالیکه در نقاط دورتر بعلت به وجودآمدن هوموس (گیاه‌خاک) و ایجاد چسبندگی در ذرات خاک که امکان نگهداری آب و رشد گیاه را پدید می‌آورد، رویش گیاهان در این خاک‌ها نظاره می گردد. خاک‌های چمنی مرطوب، نسبتاً مرطوب و خاک‌های نیمه تالابی بخش دیگری از اراضی جلگه گیلان را تشکیل می‌دهند. خاک‌های چمنی مرطوب و نسبتاً مرطوب غالباً برای کشت برنج مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.

انواع خاک‌های موجود در شهرستان بندر انزلی:

  • رسوبات دریایی

این رسوبات در طول ساحل بندر انزلی بواسطه عملکرد امواج دیده می گردد. و نسبت به دیگر رسوبات کمتر در معرض هوازدگی قرار گرفته و کمتر کانی‌های مغزی خود را از دست‌ می‌دهند. اندازه سیلیکات‌ها (Sio2) در آنها بسیار زیاد و غالباً ماسه‌ای هستند.

  • نهشته‌های بادی

بخش عمده‌ای از اراضی ساحلی بندر انزلی از رسوباتی می باشد که در جریان عملکرد باد تجمع پیدا کرده‌اند. این رسوبات به ماسه شهرت داشته و مانند خاک‌های فقیر محسوب می شوند. این رسوبات به علت تحرک زیاد امکان تشکیل افق در پروفیل آنها کمتر امکانپذیر می باشد.

  • خاک‌های رسوبی

این خاک‌ها شامل رسوباتی می باشد که از روی دامنه‌ها و اراضی مسطح همراه با شیب ملایم رسوب کرده‌اند. جنس این خاک‌ها از کربنات کلیسم (Caco3) بوده و بسیار حاصلخیز می‌باشند(سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، 1374).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه