ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

می­توان گفت که در این مقطع زمانی دو رویکرد توسعه و حفاظت، هم زمان مورد توجه قرار
می­گیرند، با این تفاوت که همچنان رویکرد توسعه با مواضع قوی­تری نسبت به رویکرد حفاظت دنبال می­گردد.در دهه 1980 میلادی، تحولات جهانی در قالب تجدید ساختار اقتصادی با گذار از فعالیت­های صنعتی به فعالیت­های خدماتی، رویکرد توسعه مجدد را طلب می کند (حناچی و همکاران، 1386). اما در دهه 1990 میلادی همزمان با سیاستهای برنامه ریزی­های مشارکتی و مطرح شدن رویکرد مشارکت گروه­های اجتماعی و رنسانس شهری که همان در نظر داشتن کیفیت طراحی، رفاه اجتماعی و پایداری می باشد، بار دیگر رویکرد حفاظت در کنار رویکرد توسعه قرار می­گیرد و با تعدیل چالش­های این دو رویکرد، توسعه و حفاظت به عنوان یک فرآیند مطرح می­گردند و مفهوم باز آفرینی شکل می­گیرد که با خود مفاهیم مشارکت، فرد باوری، قانون­مداری، کثرتگرایی و پایداری را به همراه دارد (حبیبی، 1388).

این دگرگونی­های مفهومی و اجرایی، شهر و شهرسازی ژاپن را نیز در بر می­گیرد که رشد کم جمعیت شهری و دگرگونی نیازهای جمعیت شهرنشین را تجربه می کنند. بر اساس محاسبات، طریقه رشد جمعیتی این کشور، از 93/126 میلیون نفر جمعیت سال 2000 میلادی به 1006 میلیون نفر در سال 2050 میلادی خواهد رسید .(koizumi and et al,2004) رشد کم جمعیت شهرهای ژاپنی هم زمان با طرح مفاهیمی همچون دستیابی به رشد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی پایدار و ارتقای کیفیت زندگی مردم در این کشور، به دنبال تحولات جهانی به سوی مفهوم پایداری انجام می شود به طوری که خیلی از شهرهای ژاپنی هم اکنون به دنبال دستیابی به فرم و عملکرد شهر پایدار هستند که کیفیت بالای زندگی مردم شهر را تضمین می کند و مزایای بسیار متنوعی را با خود دارد .آن چه در کشور ژاپن تحت عنوان سازماندهی مجدد زمین به عنوان مادر برنامه ریزی شهری کشور خوانده می گردد و قدمتی در حدود یکصد سال دارد ((Murayama, 2005) امروزه به عنوان روشی برای توسعه پایدار شهری کاربردی جهانی یافته و به گونه گسترده در کشورهای آسیایی و اروپایی اعم از بنگلادش، ترکیه، یونان، آلمان تجربه می گردد. این روش که آغاز در سال 1899 به مقصود ادغام زمین­های کشاورزی به کار گرفته گردید ((koizumi and et al, 2004). درطول قر ن بیستم به موازات تکامل قوانین و نظام برنامه ریزی سرزمین ژاپن و کاربست آن در بازسازی­های بعد از زلزله در این کشور زلزله­خیز، مراحل تکوین و تکامل خویش را پیموده می باشد تا به مرحله تکاملی خود در عصر حاضر رسیده می باشد. این روش اکنون کاربستی بسیار متنوع یافته می باشد و در طیف وسیعی از طرح­های توسعه­های شهری و توسعه­های مجدد شهری مورد بهره گیری قرار می­گیرد، که از آن جمله می­توان به موارد زیر تصریح نمود: تأمین تأسیسات زیربنایی و خدمات عمومی شهر، بازسازی مناطق شهری، توسعه مراکز شهرها، باز زنده­سازی بافت­های آسیب­دیده درون شهری، تهیه زمین لازم برای ساخت و ساز، توسعه یا گسترش حاشیه­شهر، توسعه شهرک­ها و شهرهای جدید مسکونی (شریف­زاده، 1385).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه