ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1: پیشینه و سابقه کابرد روش سازماندهی مجدد زمین در کشور ژاپن

در نگاهی جامع­تر و در مقیاس جهانی، مطالعه تحولات نگاه به دو رویکرد توسعه و حفاظت از دهه 1950 تا دهه 1990 میلادی در بحث­های توسعه و بازآفرینی شهری تا رسیدن به تعدیل دو رویکرد در قالب فرآیند رفت و برگشتی به موازات مفهوم پایداری، به ویژه در دهه 90 میلادی، قابل تامل می باشد. از آنجا که شیوه­ها و اقدامات مداخله در هر دوره تجلی دستگاه فکری و فلسفی و رویکرد نظام برنامه ریزی یک کشور می باشد که بی­تاثیر از تحولات جهانی نخواهد بود، نگاهی به دگرگونی­های جهانی در امر حفاظت و توسعه در اقدامات شهرسازانه، ضروری به نظر می­رسد.در طول دهه 1950 میلادی هم زمان با پایان جنگ جهانی دوم و نیاز به بازسازی گسترده ویرانی­ها در کلیه کشورهای جهان مانند کشور ژاپن، گرایش به توسعه به شدت مورد توجه قرار می­گیرد و رویکرد توسعه در یک مقیاس وسیع جهانی در دستور کار قرار می­گیرد (حبیبی و مقصودی، 1386).

در دهه 1960 میلادی به دنبال معطوف شدن در نظر داشتن موضوع گذشته و تاریخ شهرها، بینش حفاظت از مجموعه، زمینه­ها، چشم­اندازها و فضاهای شهری مد نظر قرار می­گیرد. در دهه 1970 میلادی و هم زمان با طریقه رو به افزایش مسائل شهری و افول کیفیت در مناطق مرکزی شهرها، دیدگاه به رسمیت شناختن اصول حفاظت در کنار دیدگاه توسعه که شامل برنامه­های نوسازی و طرح های کالبدی و طرح های توانمندسازی می­گردید، جای خود را در طرح­های توسعه شهری و اهداف نظام برنامه ریزی شهری در مقیاس جهانی باز می­کند (ایزدی و صحی زاده ، 1383).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه