ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با در نظر داشتن مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1: جمع­بندی از روش تجمیع زمین

از روش تجمیع قطعات زمین در فرآیند توسعه شهری به هنگام نیاز به اصلاحات مناسب و مقتضی برای ساماندهی زمین­هایی با مالکیت عمومی و خصوصی بهره گیری می­گردد. در واقع روش تجمیع زمین،تغییرات کاربری اراضی روستایی به شهری و بافت­های مسئله­دار را، با در نظر داشتن مقررات برنامه ریزی شهری کنترل می­کند. پس از طرح اجرای برنامه تجمیع زمین، متولیان امور محلی توانایی بازسازی شهری را بوسیله همکاری مالکان زمین بدست می­آورند. برای افزایش و تأمین کاربری­ها و زیرساخت­های عمومی، قطعات زمین با راهکارهایی اقتصادی­تر چیدمان دوباره یافته و مالکان، قطعات زمین جدید را در نزدیکی قطعات اولیه دریافت می­کنند. طرح تجمیع با داشتن مضمونی ساده، مزیت­های بسیاری در شهرسازی دارد. البته روش­های بهره گیری شده طرح دارای معضلات نیز هست که بر کارکرد و کاربرد تجمیع زمین تأثیر می­گذارد. برای مثال، بهره گیری از روش­های ارزش­گذاری زمین ایستا، ناکارآمد و غیرمنصفانه، و بهره گیری از سیستم­های مدیریت ضعیف، سبب کاهش منافع و مزایای این روش می­گردد. این نکته مهم می باشد که روش تجمیع زمین صرفاً روشی برای توسعه و برنامه ریزی اراضی می­باشد، لذا بایستی توجه داشت که این طرح، مکملی برای سایر برنامه­های توسعه شهری می باشد. این روش را درکشورهای در حال توسعه­ای که فاقد منابع و امکانات مالی و فنی لازم هستند، نمی­توان اکسیر شفابخشی برای روبرو شدن با کمبود شدید مسکن و زیرساخت­ها دانست. این روش به گونه خاص برای موارد زیر بسیار مفید می باشد:

الف ـ ساماندهی قطعات زمین پراکنده، نامنظم و با اشکال نامناسب؛

ب ـ بازسازی ساختارهای قدیمی شهری؛

ج ـ تامین و تدارک گسترده زیرساخت­های شهری.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلی­ترین سؤال پژوهش این می باشد که دولت در ساماندهی سکونتگاه­های غیررسمی چه رویکردهایی را اتخاذ نموده می باشد؟ آیا این رویکردها در دوره های مختلف موجب پایداری سکونتگاه­های غیررسمی شده می باشد؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده از زندگی در این مجموعه­ها، نسبت به مکان قبلی زندگی خود، رضایت دارند؟

ـ آیا ساکنان مجموعه­های تجمیع شده مایلند که مجموعه­های مسکونی در اطراف محل سکونت آنها توسعه یابد و بالعکس، آیا ساکنان اطراف مجموعه­های تجمیع شده حاضرند در مجموعه­های مشابه زندگی کنند و یا حداقل، در ساخت آن مشارکت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به تعبیری با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه