شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

ضرورت مطالعه شاخصهای تقسیمات محله ای:

اولین و مهمترین گام در هر نوع برنامه ریزی محیطی تعیین محدوده ی برنامه ریزی و تشخیص واحدهای تشکیل دهنده ی آن می باشد. در واقع اساس توزیع و تخصیص کاربریها و تعیین استانداردها و سرانه های شهری بر پایه ی تقسیمات فضایی  کالبدی شهر استوار می باشد (پورمحمدی، 1388: 53 ).

مطالعه و تشخیص تقسیمات درون شهرها علاوه بر تبیین شفاف تر ساختار کالبدی شهر می تواند به بهبود و سازماندهی نظام تقسیمات در جهت کارآیی مدیریت شهری، ارتقاء و تقویت حس همبستگی شهروندی، پایداری شهری، تقویت حس مکان و انطباق با نیازها و تغییرات جدید در زندگی شهر منجر گردد (معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، 1382: 29).

مطالعه و مطالعه عوامل اثرگذار در شکل گیری محله های شهری( ملاکها و معیارهای تعیین محدوده محله ها) از این حیث دارای اهمیت می باشد که آن چیز که باعث شکل گیری، قوام و یکپارچگی و انسجام محله ها در گذشته می شده، وجود نوعی همبستگی و اتحاد (هرچند غیر رسمی) در میان افراد محله بوده می باشد که این اتحاد و همبستگی تأثیر مهمی در طرفداری هم محله ای ها از همدیگر، تعاون و همکاری و مشارکت بین آنها در امور محله داشته می باشد. و بر خلاف گذشته آن چیز که که امروز در محله های شهری شاهدیم نوعی واگرایی و احساس بیگانگی افراد محله نسبت به همدیگر می باشد (ایمانی جاجرمی، 1385: 12_11).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه