شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

کوچک زیباست: در نظر داشتن محدودسازی و کوچکتر کردن نواحی مسکونی از بحث های جدید می باشد. اسمیت[1] معتقد می باشد که بنا بر یک باور صریح، محلی گرایی[2] و کوچکی با ارتقاء کیفیت زندگی ملازم می باشد. در این راستا، گرین برگ[3] می گوید ایجاد محله با اندازه محدود، منافاتی با بزرگ بودن شهر ندارد. الگوهای روستاشهر[4] در انگلستان و طراحی تئوسنتی[5] در آمریکا، بر اساس در نظر داشتن کوچک سازی ارائه شده اند.

2_3_3_2 پایداری:  این رویکرد جدید در طراحی شهری به گونه ای صریح با مفهوم محله در ارتباط می باشد. برای دستیابی به یک جامعه پایدار، بایستی از ارزشهای اجتماعی و نیازهای شهروندی تعریف جدیدی ارائه نمود.[6]  توسعه ی پایدار یک آرمان فرهنگی می باشد و در جستجوی اصلاح نگرشها و شیوه های زندگی می باشد. جنبه های توسعه پایدار در ارتباط با مفهوم محله شامل خودکفایی، کاهش سفرهای درون شهری، قابلیت اجتماعی و حس جمعی، برابری و توازن، حس مکان و هویت و ایمنی و فرق اجتماعی می گردد.

3_3_3_2 خودکفایی:  خودکفایی یک نکته مهم در محیط های پایدار می باشد که در مقیاس های متفاوت از یک ساختمان تا محله ها، شهرها و منطقه ها توصیه می گردد و محله می تواند تأثیر کلیدی در این زنجیره بازی کند.

4_3_3_2 کاهش سفرهای درون شهری: از طریق تشویق پیاده روی، دوچرخه سواری و بهره گیری از حمل و نقل عمومی بر آورده می گردد. تعبیه خدمات محلی در یک آستانه قابل پیاده روی، توزیع تسهیلات در سطح محله در کنار پراکنش متوازن مراکز فعالیتی در پهنه شهر می تواند چنین هدفی را برآورده سازد..

[1] Smith

[2] Localism

[3] Greenberg

[4] Urban_ Village

[5]  Neo_traditional Design

[6] Darlow

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد