عنوان کامل پایان نامه :

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

توسعه پایدار شهری:[1]

واژه توسعه پایدار را اولین بار به گونه رسمی برات لند در سال 1987 در گزارش (آینده ی مشترک ما) مطرح نمود. این واژه در مفهوم گسترده آن به معنی” اداره و بهره برداری صحیح و کارا از منابع پایه، طبیعی، مالی و نیروی انسانی برای دستیابی به الگوی مصرف مطلوب می باشد که با به کارگیری امکانات فنی و ساختار و تشکیلات مناسب برای رفع نیاز نسل امروز و اینده به گونه مستمر و رضایت بخش” امکان پذیر می گردد. (مکنون، 1374: 5)

جامع ترین و علمی ترین تعریف توسعه پایدار کمسیون برات لند:” توسعه ای که در جهت رفع نیازهای نسل کنونی باشد، بدون اینکه توانایی های نسل آینده را در رفع نیازهایشان کاهش دهد.” توسعه پایدار بر حفاظت از محیط زیست، اقتصاد پایدار، رفاه افراد فقیر، امکان بهبود استانداردهای زندگی و بهره گیری درست و بهینه از منابع می باشد(نمازی، 1374: 44).

نظریه توسعه پایدار شهری، حاصل بحثهای طرفداران محیط زیست درمورد مسائل زیست محیطی به خصوص محیط زیست شهری می باشد که به دنبال نظریه ی توسعه پایدار برای طرفداری از منابع محیطی ارائه گردید. در این نظریه موضوع نگهداری منابع برای حال و آینده از طریق بهره گیری بهینه از زمین و وارد کردن کمترین ضایعات به منابع تجدیدپذیر مطرح می باشد(Blowers, 1994: p.6) .

[1] Urban Sustainable Development

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد