عنوان کامل پایان نامه :

 تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

محلات شهری از اعتبار خاصی برخوردار بودند و هر محله به صورت یک واحد فیزیکی با هویت کاملا مشخص اجتماعی در درون شهرها قابل شناسایی بودند. در دوران باستان شکل گیری محلات بر مبنای نظام اجتماعی و مناسبات و جدایی طبقات بوده می باشد، در این دوران عملکرد غالب، محلات مسکونی بوده می باشد و در اکثر این محلات، کاخ شاهی در مرکز محله و سپس پیرامون آن آتشکده، سربازخونه، اقامتگاه نزدیکان فرمانروا، بازار و ده قرار داشته می باشد ( سلطانزاده،1376) اما به گونه کلی شهرهای پیش از اسلام شامل تقسیمات دژ حکومتی (کاخ ها، معابر، دیوان ها، تاسیسات نظامی و انبارها)، شار میانی (محلات خاص برای افراد طبقه ممتاز و بازاری در میان به همراه مرزی با دیوار) و شار بیرونی (محل استقرار اکثریت جامعه شهری، محلات، باغ ها، مزارع و بازارها) بوده می باشد (مهندسین مشاور شاران، 1388: 15). تقسیمات در شهرهای سنتی و ارگانیک ایرانی، خودجوش، مردمی و عملکردگرا بوده می باشد (صمدی، 1372: 87).

در زمان هخامنشیان، قصر سلطنتی در مرکز شهر استقرار می پیدا نمود که در کنارآن محله های درباری قرار داشتند در اطراف این محله ها نیز محله های مسکونی و کوچه های شهر قرار داشتند (سلطانزاده، 1367: 77).

در شهرهای دوره اشکانیان نیز که دایره ای شکل بودند، کهندژ (کاخ شاهی) در مرکز شهر قرار داشت، سپس اقامتگاه نزدیکان و فرمانروایان دولتی و روحانیون قرار داشت و بالاخره محلات شهری، مکان پیشه وران و خرده مالکین در درون باروئی قرار می گرفت. (نظریان، 1374: 12)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد