تبیین شاخص های تقسیمات محله ای منطقه 1 شهرداری تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

در شهرهای نوبنیاد اسلام، محله ها بر مبنای گروه بندی های قومی و قبیله ای استوار بود و در شهرهای دوران اسلامی، محله ها ماوای گروه های صنفی، قومی و نژادی و به خصوص مذهبی بودند. در این دوران محلات شهری در عین استقلال و هویت در ارتباط با دیگر بخشهای شهر بودند و گاهی در شهرهای بزرگ، هر محله برای خود شهری نیمه مستقل با بازارها، مساجد، حمامها و سازمان اداری مشخص وابسته به حکومت شهر بود.  ( سلطانزاده ، 1376) و (اشرف،1313 :39). شهرهای پس از اسلام شامل کهندژ، شارستان یا شار درونی (محلات، بازار) و ربض (مانند شارستان و مزرعه) می گردید و مسجد و بازار، از عناصر اصلی و مشترک محلات بوده می باشد و هر محله در تامین نیازهای خدماتی و اجتماعی کاملا مستقل بود (مهندسین مشاور شاران، 1388: 17_51).

همبستگی ها و پیوندهای مذهبی موجب مغشوش شدن و تزلزل مرزبندی اقتصادی و طبقاتی گردید و در بسیاری از محله های شهری، گروه های غنی، متوسط و کم درآمد در کنار یکدیگر زندگی می کردند و البته تفاوت در عقاید مذهبی ساکنان باعث شده بود که محلات متفاوتی از محلات اسلامی به وجودبیاید. مثل محله ی یهودی ها، زرتشتیان، سنی ها، مسیحیان و محلاتی با عقاید متفاوت مثل محله عربها، ترکها و ارمنی ها  (خیرآبادی، 1376: 106) و در حالت کلی تر شهرها متشکل از تعدادی محله شیعه نشین و تعدادی محله سنی نشین بودند و محله های بسیاری از شهرها به دو گروه حیدری و نعمتی تقسیم می شدند (صمدی: 1373: 42).

در شهرهای اسلامی کدخدایان کسانی بودند که مدیریت محله ها را بر عهده داشتند و صدور فرمان آنها از سوی کلانتر نشان میدهد که مدیریت محله انتخابی نبوده و مردم محلی نقشی در انتخاب مدیر محله خود نداشتند. کدخدا میانجی بین مردم و مقامات اداری بود. (ایمانی جاجرمی، 1383: 7)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

  1. عوامل موثر در تغییر مرزبندی محله های شهری منطقه 1 شهر تهران کدامند؟
  2. کدام یک از شاخصها بهتر می توانند برای تعیین مرزهای محله ای در منطقه 1 تهران به کار بروند؟
  3. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد